Gery Greyhound

Újra aktuális a márciusi bejegyzés: Miért baromság az óraátállítás?

2009. október 20. - Gery.Greyhound

15:20 - UPDATE #2: Szavazás a poszt alján!

13:15 - UPDATE az értetleneknek: nekem nem azzal van bajom, hogy egy órával tovább van világos, sőt, annak kimondottan örülök. Viszont ezt az egész átállítósdit azzal magyarázzák, hogy spórolunk vele egy évben egy egész napnyi energiát, én csak ezt tartom hihetetlennek. Szívem szerint én a nyári időszámítás + 1 óra időszámítást tartanám meg egész évben, mert akkor nyáron egész késő estig világos lenne, és télen sem lenne olyan hamar vége a napnak.

*Az első mondat meg tényleg baromság, nem is ezt akartam írni, bocs.

Brit tudósok valami francia nagyokosok 1976-ban kiszámolták, hogy milyen sokat lehetne azzal spórolni, ha tavasszal egy órával előreállítjuk az órákat: hiszen akkor egy órával rövidebb az év* az éjszaka, egy órával kevesebbet megy a világítás, az csak tiszta haszon lehet - gondolhatták. Itt viszont bizonyára megállt a tudomány, hiszen abba nem gondoltak bele, hogy azt az egy megspórolt órát valamikor vissza is kell pótolni, mert különben ha minden évben "ellopunk" egy órát akkor 10 év múlva egész pontosan délelőtt 10 órakor lehetett volna szilveszter "éjszakáján" pezsgőt bontani és himnuszt énekelni. Természetesen 23:59:59-et mutatna az óra, csak épp délelőtti világosság lenne :) És 24 év múlva úgyis fordulunk egyet, tehát megint pontosan éjfélkor van éjfél, csak épp december 30-án írnánk 31-ét. És 24*100 év alatt már 100 teljes napot csúszott el az időszámítás, így az úr 4736. esztendejében körülbelül a mostani szeptembernek nevezett hónapban ünnepelnénk az újévet... A lényeg tehát: hogy ne boruljon fel az időszámítás rendje, azt az egy órát vissza kell valamikor pótolni.

Az óraátállítással annyi nyerünk, mintha Magyarországon egy teljes napig senki nem használna elektromos berendezést - olvasható az Index mai cikkében. Léteznek azonban olyan kutatások is, amik kétségbe vonják ezeket az adatokat: a kaliforniai Berkeley egyetem két doktorandusza egy kutatásban azt állította, hogy az este megspórolt energiát a reggeli fogyasztás kiegyenlíti, vagyis az egész átállásnak nem sok értelme van.

Én ugyan nem vagyok doktorandusz a Berkeley-n, azonban józan paraszti ésszel egész fiatal korom óta ezt a nézetet vallom :) Kezdjük azzal, hogy valóban nyerünk-e egy teljes napot azzal, hogy tavasszal átállunk a nyári időszámításra. Tegyük fel, hogy a közvilágításon szeretnénk leginkább spórolni - máson nem igazán tudunk: a gyárak ugyanúgy 8-12 órában nyomják a termelést, az autóval közlekedők úticélja pontosan ugyanannyi kilométerre lesz, mint korábban, és Gyulabá is pont annyi gékartont fog okosba' leszállítani a Dzsúlió ruppótlan ifájával (ami csak úgy zabálja az olajat) holnap is, mint ma, marad tehát a közvilágítás. Amit ugye akkor kapcsolnak fel, amikor besötétedik, és akkor le, amikor felkel a nap, idáig logikus a dolog. Hogy ez pontosan mikor történik, az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján lehet megtudni, az óraátállítás körüli napok adatait kigyűjtöttem egy táblázatba.

Itt szépen nyomon lehet követni a nappalok és az éjszakák hosszának változását, napról-napra 2-3 perccel rövidülnek az éjszakák ezekben a napokban. Március 29-én átállítjuk az órákat hajnali 2 órakor 3-ra (már aki van olyan hülye, hogy vasárnap hajnalban ezért felkeljen) így a március 29-i hossz ténylegesen nem annyi, mint a táblázaton: hiába, hogy 6:27-kor kel fel a nap, az átállás miatt ténylegesen csak 5 óra 27 perc telt el éjfél óta, így ezen az egy napon nem 11 és negyed, hanem valójában csak 10 és negyed órán át világítottunk - valóban spórolunk tehát egy órányi energiát azzal, hogy egy napunk az évben 23 óra hosszú. Igen, egy órányit, nem pedig egy napnyit ahogy a fenti cikkben olvasható, no de örüljünk a kicsinek is, végülis ingyen van, miért ne.

Örülhetünk, azonban most jön az érem másik oldala - mert olyan nincs ám, hogy nyerünk valahonnan energiát, időt, pénzt csak úgy a semmiből. Milyen jól hangzik például, hogy dobáljunk le hatalmas, mázsás köveket a Kékestetőről és hajtsunk meg velük egy generátort, és hoppá, ingyen energiához jutottunk - a gravitáció végzi a dolgát, nekünk nem is kell csinálni érte semmit. Aha, ez idáig szép és jó, amíg nem jutunk el odáig hogy a mázsás köveket mégis hogy a 'csába visszük fel 1014 méter magasra? Na ugye. Ráadásul ha hozzáveszed például a surlódást és más tényezőket, összességében több energiát fektettél a mázsás kő felcipelésébe mint amit a lezuhanásával kinyerhetsz belőle, tehát teljesen feleslegesen kaptál sérvet a művelet végére. Ha így működnének a fizika törvényei, akkor már réges rég 0 fogyasztású autókkal járnánk, amelyek a saját mozgásuk által generált energiával mennének, csak meg kellene őket lökni az elején és ha nem állsz meg a Balatonig akkor megy magától...

És pontosan ez a helyzet az idővel is: mivel a márciusi 23 óra hosszú napunkért cserébe kapunk október környékén egy 25 óra hosszút (hogy ne következzen be a már részletezett folyamat, miszerint délre csúszik a szilveszter éjszaka, nyárra a tél, és általánossában az egész tér-idő kontinuum úgy ahogy van a feje tetejére áll) azt az egy órányi energiát amit most megspóroltunk, szépen el is fogjuk használni... És akkor még nem számoltuk hozzá azt, hogy ez az egész procedúra mennyi plusz adminisztrációval és technikai módosítással jár a vasúti menetrendektől az internetes szerverek óráinak átállításáig - összességében nyugodtan kijelenthetjük, hogy azon túl hogy semmit nem spórolunk, még egy csomó felesleges terhet is pakolunk civilizációnkra ezzel az egésszel. Egyszerű példa: én egy órán át írtam ezt a blogbejegyzést egy 450 wattos táppal meghajtott asztali számítógépen, tehát csak én kb fél kilowattórával fogyasztottam többet az óraátállítás miatt :)

Mindezektől eltekintve egy dolog miatt szeretném, ha megmaradna a nyári időszámítás: egy órával később sötétedik, mint alapállapotban, és nyáron, amikor a zépében este 8-kor elkezdődnek a koncertek, még egy óráig világos van és napsütés, annak pedig van egy fílingje :)

A bejegyzés trackback címe:

https://greyhound.blog.hu/api/trackback/id/tr771030575

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

HavocS · http://www.obsidianshell.com 2009.03.28. 12:20:36

Szerencséd az utolsó bekezdés miatt :) Ha nyáron is a téli lenne, akkor azzal azt érnénk el, hogy csak 9-ig lenne világos, viszont már 2:50-kor hajnalodna... na azt minek? Akkor már csapjanak GMT+2-höz minket is és úgy rendben.

wagabound 2009.03.28. 12:28:07

Ez az egész óraállítgatás már akkor baromság volt, amikor kitalálták, mára meg pláne az lett. 76-ban még nagyrészt a világítás fogyasztotta az áramot a háztartásokban, és erre még úgy-ahogy rá lehetett fogni a megtakarítást.Most viszont a légkondi, a hifi, a házimozi meg a többi standby-os ketyere eszi a nafta nagyját, függetlenül attól, hogy mikor hány az óra.

Asidotus 2009.03.28. 12:28:43

6-ra járok dolgozni, és most kelhetek megint sötétben, kapcsolhatom fel a villanyt.

lobab 2009.03.28. 12:37:45

Szerintem jó az átállítás. Reggel besüt a nap az ablakon, felkelek, de dolgozni nem tudok: fél hét, sehol senki, max. e-mailek. Este viszont hiányzik a világosság: locsolnám a kertet. Szóval állítsunk, akár két órával.

Reckl_Amál · http://recklamal.blog.hu 2009.03.28. 12:40:44

Az óraátállítás egy felesleges rossz. Nem tudom, miért ugrott bele mindenki.

wice 2009.03.28. 12:42:19

ize, biztos tudod, h mirol beszelsz?

Cook kapitány 2009.03.28. 12:44:50

Csak zárójelben: attól, hogy a tápod 450W-os még nem annyit fogyaszt a géped. Ennyi maximális terhelhetősége, bár még ez sem teljesen igaz.
Az én átlagosnak mondható gépem olyan 120-140W-ot fogyaszt, terheléstől függően.

p11 2009.03.28. 12:48:22

Az óraátállítás lényegére vicces módon a szerző maga világít rá az utolsó bekezdésben (ahogy HavocS is írja). Nyílván nem azért van az egész, hogy nyerjünk egy órányi áramot tavasszal, amit ősszel aztán visszaadunk. (ez olyan lenne, mint a viccben, mely szerint az én napjaim 25 órásak, mert egy órával korábban kelek..) Ennek kifejtésére tényleg felesleges volt 450 watt-óra áramot elfogyasztani. Arról van szó, hogy azt szeretnénk, hogy akkor legyünk ébren, amikor süt a nap. Az emberek bioritmusát az óra határozza meg (pl. 8-kor kezdődik a munka), tehát az óra járását a nap járásához kell állítani, mivel az évszakok miatt az változik. Ez egyrészt azért jó, mert az emberek igénylik a természetes fényt (pl. a szerző a koncert-feelinghez). Másrészt, mert kevesebb áramot fogyasztunk világitáshoz, hiszen hajnalban van tovább sötét egy óráig, amikor az emberek nagy része úgyis alszik, tehát nem kell neki fény, cserébe este, amikor mindenki fent van, akkor nem kell világítani és élvezhetjük a napsütést. Nem véletlen, hogy az időzónánk nyugati részén pl. Franciaországban az emberek bioritmusa más, később kellnek és fekszenek is, mivel a nap is később kell és fekszik náluk..

Bonaparte 2009.03.28. 12:49:25

@wagabound: Biztos vagy ebben? Egy izzó 60-100W most is, 76-ban is. A háztartásokban még nem jellemző az energiatakarékos fénycső. Egy színes TV 76-ban 300-400W, ma 60-100. A hűtők fogyasztása is csökkent azóta. A standby készülékek fogyasztása 3-10W (Az más kérdés hogy Európa összes standby fogyasztása kb. egy erőművet igényel. Ki kellene kapcsolni ezeket a készülékeket, ha nem használjuk.) Lehet, hogy ma nagyobb a fogyasztás, de a világításra eső részt ma is ugyanúgy megtakarítjuk az óra-állítással, mint 76-ban. És nem csak a lakásokban, hanem a közvilágításban is. Mellesleg én is nagyon jónak tartom, hogy így későn sötétedik nyáron.

Bukowszky · http://bukowszky.blog.hu 2009.03.28. 12:50:43

évek óta mondom, hogy az óraátálítgatás ökörség.

a franciák pedig pusztulásba viszik az egész világot, ők a civilizáció fertői. mit adtak a világnak? pol potot meg trianont. meg az idióta óraátállítást.

College · http://college.freeblog.hu 2009.03.28. 12:51:04

Egy ilyen poszthoz mennyire rá kell érni, basszus...
Mert a Berkeley kutatóit legalább fizették, hogy levezessék az okosságaikat...

dark future · http://www.andocsek.hu 2009.03.28. 12:52:23

Műszakilag igen nagy baromság az átállítósdi, egy csomó naplózó szoftverben pl. emiatt külön ki kell programozni a 23 ill. a 25 órás napot (vagy UTC-ben kell számolni, ami megint csak macera).

Miért nem lehet inkább a boltoknak, szórakozóhelyeknek tovább nyitva tartaniuk (pl. téli időszakban 9-16h, a nyáriban 10-18h, vagy egy étterem esetében 12-22h ill. 12-24h), a munkaidőt és a TV-műsorok kezdési időpontját csúsztatni? A mai ember egyre kevésbé igazodik az órához és a tradíciókhoz, nyugodtan lehetne dinamikusabban kezelni az időpontokat.

vizipipa 2009.03.28. 12:52:38

Nem sok érdemi érvet hoztál fel Gery. Az erre vonatkozó valós adatok a MAVIR-nál vannak.
www.mavir.hu/
Bármit mutassanak is ezek egyébként, mondok egy létező példát. Egy 4 emeletes társasházban 25 db 25 W-os izzó adja a világítást reggel 6:30-tól, amíg világos lesz és délután sötétedéstől 10-ig. Így, március végén, reggel már nincs bekapcsolva a világítás és az óraállítás után sem lesz. Délután 6-tól 10-ig megy a világítás, óraállítás után 7-től 10-ig lesz majd. Ez tehát igenis megtakarítás.
Országos adatok a már említett MAVIR-nál. Ők tudják mennyi értelme van napjainkban az óraállításnak.
Még egy szempont: amíg Európa átáll, addig jobb,ha mi is. Nem az Eu iránti tisztelet miatt, hanem a szoros gazdasági kapcsolatok miatt.

SzZ 2009.03.28. 12:53:17

Elvben a megtakarítás nem az óraállítás napján realizálódik a világításon, hanem fél év alatt, azzal, hogy este később kapcsolunk villanyt. (Reggel meg úgyis világos van az átlagember felkelésekor).

A baj csak az, hogy ez az egész csak a - köz- és otthoni - világítást befolyásolja, más fogyasztást meg nem. 33 éve meg nem voltak energiatakarékos izzók, meg minden háztartásban klíma, több TV, számítógép, mélyhűtő, mosógép. Akkor az áramfelhasználás lényeges része volt a világítás, most meg már messze nem.

Na, mára ezért baromság az óratekergetés - csak nyűg van vele pl. az informatikában is.

vent 2009.03.28. 12:53:30

Azt nyerjük az óraállítással, hogy a táblázatban is láthatod, hogy mondjuk április 3-án nem 5:17-kor kel a nap (amikor az ország nagy része még alszik), hanem 6:17-kor, és nem 18:17-kor megy le a nap, amikor még mindenki fent van, hanem csak 19:17-kor. Ez szerintem ez jó. De a legjobb az lenne, ha nem is ebbe az időzónába tartoznánk, hanem amibe pl a románok is. És akkor nyáron jó sokáig lenne világos.

wice 2009.03.28. 12:54:56

@p11: koszi, h nem nekem kellett ezt kifejteni. a szerzo vagy teljesen hulye, vagy ez a post egy annyira kormonfont vicc, h mar az en ironia-radarom alatt is atslisszol.

Anemjóját 2009.03.28. 12:55:07

Ha abból indultál volna ki, amit az utolsó bekezdésben írtál, tán nem írsz olyan sok butaságot a témáról. Az óraátállításnak éppen az a haszna, hogy nyáron délután, amikor hazamész, 1 órával később kapcsolod fel a lakásban a világítást, mivel 1 órával később sötétedik. És mivel reggel is egyre korábban világosodik, az esetek többségében reggel sem kell többet világítani. Tehát nagyjából amit nyerünk: a délutáni 1 órák az épületeken belüli világításban - fél éven keresztül. És ez nem kevés.

Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.03.28. 12:55:41

@p11: Ez idáig rendben van, és az első kommenttel is teljesen egyetértek: jó dolog az, hogy nyáron sokáig világos van. De akkor minek állítjuk ősszel vissza az órát? Állítsuk át most, és hagyjuk úgy az idők végezetéig, legalább télen sem lesz olyan nyomasztóan korán sötét este.

@College: Szombaton hadd' érjek már rá egy órát :)

SMFB 2009.03.28. 12:56:54

Az én hangulatomnak sokat használ az, hogy később sötétedik. A reggeli sötétség pedig nem zavar, bár 1/2 6 körül kelek.

Én szeretem a nyári időszámítást. Az óra átállítást 1-2 nap alatt kiheverem és és családom is. Abszolút híve vagyok.

2009.03.28. 13:02:08

Én csak azt nem vágom, hogy ki annyira intelligens (de frankón!) hogy ecel sheetet tölt föl a gugli docsba, az hogy gondolhatta a zembereket ennyire hülyének? Nem a 23-25 tréfa a lényeg hanem az emebri tevékyenyégeknek az óraátállítás általi világos-sötét időszakhoz igazítása. Ja ezt már leírták? Bocs. Amúgy lehet szeretni, nem szeretni a dolgot.

kínaimasszőr (törölt) · http://kinaimasszazs.blog.hu 2009.03.28. 13:06:30

Óraátállítás nagyon rullez, gyere bátyám boltyába és átáll karórád, adunk nekem Rolex hatazer forint!

Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.03.28. 13:06:36

@SzZ: "Akkor az áramfelhasználás lényeges része volt a világítás, most meg már messze nem."

Itt a lényeg. Attól, hogy este tovább van világos, nem fogyasztok kevesebb áramot: azt az egy darab 15 wattos energiatakarékos izzót ami menni szokott itthon estefelé, valóban egy órával később kapcsolom fel, viszont a tévét ugyanúgy 7-kor ha meg akarom nézni a híradót, és a számítógép, mosógép, hűtő meg a többi is ugyanannyit megy, mint máskor.

azallamenvagyok 2009.03.28. 13:09:26

te már az első mondatnál el vagy tévedve:)

Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.03.28. 13:09:50

@SzedlmajerLaszlo: Nem használok Excelt évek óta (ahogy Wordöt sem), amióta Google Docs létezik. Abban szerkesztettem a táblázatot, az vonta ki és adta össze ügyesen az időintervallumokat, majd 2 kattintás embeddelhető formába hozni, jó cucc.

"az emebri tevékyenyégeknek az óraátállítás általi világos-sötét időszakhoz igazítása. "

De akkor miért úgy kommunikálják a dolgot, hogy a spórolás miatt van? És akkor ősszel minek visszaállítani az órát, hogy télen 4-kor sötét legyen?

efi 2009.03.28. 13:11:07

Ha egyetlen Wattot sem takarítanánk meg - mint ahogy egyébként megtakarítunk, hiába állítják sokan az ellenkezőjét - már akkor is jó önmagában az, hogy 1 órával tovább van világos.
A másik gyakori nyafogás, hogy fél évig álmos a delikvens, na ez mekkora hülyeség már megint. Ha álmos valamikor, feküdjön le korábban, aztán másnap nem lesz az, nem kell arra fogni, hogy dehát végül is "5-kor" kelek így.

sandorn (törölt) 2009.03.28. 13:11:33

A post szerzője csak abba nem gondol bele hogy amikor az átállítást kitaláltak, akkor még teljesen más energiafogyasztási szokások uralkodtak, és az egész nyugati civilizáción rajta ült az energiadrágulás rémképe (olvassunk már utána mi is történt akkoriban: en.wikipedia.org/wiki/1973_oil_crisis). Tehát mielőtt másokat fikázunk és okoskodunk vegyük már figyelembe az akkori körülményeket...

A Lesből Támadó Ruhaszárítókötél · http://www.planetside.blog.hu 2009.03.28. 13:12:12

A kiskölkök egyre korábban kelnek, felverik őket az első napsugarak.

Most egy pár napig jó lesz, mert a napsugarak később érkeznek :)

Végre kialszom magam! :)

ExodusMark 2009.03.28. 13:12:31

Ez a óraátállítás tipikus hagyománnyá vált sajnos. Soha nem fogják eltörölni, én elő írtakkal ellentétben nem fogok én hajnalkor felkelni, és állítgatni. Persze ezt eszközként is lehet használni, például húgom gépezik, egy órával előrébb állítom, és máris én jövök.:-)
Vagy éjfél van, és én még fent akarok maradni, akkor egy órával korábban állíthatom be. :-)

Amúgy mentetek www.myvip.hu kezdőoldalára?
Sokkal rosszabb, mint az óraátállítás....

ExodusMark 2009.03.28. 13:15:52

@p11: Ha figyeltél volna fizikaórán, és nem Juliskával leveleztél volna, akkor tudhatnád, hogy Watt (W) teljesítményt jelent, ennyit bírhat el MAXIMÁLISAN. Tehát nem ennyit fogyaszthat feltétlenül.

rattenfanger 2009.03.28. 13:18:28

Én szeretem a természetes fényt, és lehetőleg nem hajnalban, nekem már ezért megéri átállítani a cuccost. Jó ez a nyári sokáig van világos feeling.
De a bejegyzésnek is volt azért értelme, ha más nem, akkor az, hogy végre megtudtuk nem vagy doktorandusz a Berkeley-n.

p11 2009.03.28. 13:19:24

@Gery Greyhound >: Azért állítjuk vissza, mert a nyári napforduló után újból rövidülni kezdenek a nappalok, később kel és korábban nyugszik a nap. Ha nem állítanánk vissza, akkor ősztől már kelhetnénk sötétben (ez, mint az évszakok éves periódusidejű dolog, ezért kell nekünk is éves periódusidővel követni, tavasszal oda, ősszel vissza). Arról lehet vitatkozni, hogy adminiszratíve mi egyszerűbb, átállítani az órát, vagy minden mást (munkaidő, nyitvatartás, menetrend, stb.). Szerintem egyszerűbb a referencia-rendszert átállítani, mint minden ebben a rendszerben meghatározott időpontot.

Doubledeceker 2009.03.28. 13:21:42


A posztíró egy igazi hülye! Szerencsére többen leírták, hogy mi is a valós cél "alkalmazkodva az ember bióritmusához" alóban sporolható nem kevés energia.

De annyira, de annyira egyszerű a szerző, kezdve a Kékesről szoló hasonlatábal, hogy nem várhatju el, hogy megértse ezt a történetet.

És ha talán ne is sporol a világ 1 napnyi energiát (ugyan miért nem tenné, attól, hogy szerzőnk nem érti hogyan g lehet így), de legalább kapunk egy plusz világos órát esete.

Értsd, hamarabb induész dolgozni (amikor még sötét van) így több világos órád lesz munka után.

Tipikus lökött magyar (kicsi betűvel) póóógár vagy, akinek semmi se jó éppen úgy ahogy van.

Sznalmas.

HencegőLajos 2009.03.28. 13:22:43

Grey!
"...milyen sokat lehetne azzal spórolni, ha tavasszal egy órával előreállítjuk az órákat: hiszen akkor egy órával rövidebb az év...."

Igen! Már az első mondatod megmutatta, hogy nem érted az egész óraátállítás lényegét. És ezt ki mered tetetni az Index címlapjára...ajjajj! :(

Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.03.28. 13:25:35

@HencegőLajos: Egyébként az Index címlapjára nem én tetetem ki, hanem az Index teszi ki amit ő választ, ebbe a bloggernek csak annyi beleszólása van, amikor létrehozza a blogot, hogy akar-e élni a lehetőséggel vagy nem.

mnandy 2009.03.28. 13:25:56

Lehet, hogy rosszul tudom, de nekem úgy rémlik, hogy ezt az óraideodab*szós játékot még a Benjamin Franklin találta ki, sokkal régebben, mint 1976.
Aztán szépen hozzászoktunk, és a nyakunkon maradt, példaként a civilizációs tehetetlenségi nyomatékra.

Pedig már rég nem gázról megy a közvilágítás és főleg nem óra szerint kapcsolgatják fel-le...

guyko 2009.03.28. 13:26:32

"A magyar villamosenergia-rendszer biztonságáért felelős Mavir nem foglal állást az ügyben, adatai szerint ugyanakkor a világításra fordított teljesítmény körülbelül a hazai csúcsterhelés 4-5 százalékára, 300 megawattra tehető, és ez az egyre korszerűbb világítótestek alkalmazása ellenére sem változik jelentősen. Az energiatakarékos izzók népszerűségének növekedésével párhuzamosan ugyanis a háztartásokban és a közterületeken is egyre erősebb a megvilágítás is - derül ki a Mavir közleményéből.

A társaság mérései alapján az óraátállítás, azaz a nyári időszámítás beveztése évente 120-140 gigawattóra megtakarítást jelent, éves szinten naponta megközelítően 1000 háztartás energiafogyasztását spórtolja meg az ország. A tavaszi átállással az 5 milliárd forintos évi megtakarítás egyenlően oszlik el a fogyasztók között, az időszak végén pedig legalább annak örülhetünk, hogy a hétvégénk egy órával hosszabb lesz.
"

www.origo.hu/uzletinegyed/magyargazdasag/20081021-mavir-oraatallitas-szombat-vasarnap.html

flegman · http://usazzunk.blog.hu/ 2009.03.28. 13:27:47

sztem ez a "megspóroltunk" vs "plusz egy akármi", bullshit.

na.
ezek csak véges időtartamokra igazak. mondjuk, évekre. de. mivel ez az agész, amit éltenek, meg világnak hívunk, nem egy pénzügyi rendszer, negyedéves-éves eredményekkel, a Föld ugyanúgy kering egy nappal később is a Nap körül, a "nyertünk egy napnyi E-t" MÁSNAP már fel is használjuk, oszt csá. Az egész "legvégén" nem lesz alacsonyabb a villanyszámla/Efogyasztás.

Ezekhez az egy napokhoz képest a "lét végtelensége" összehasonlíthatatlanul más nagyságrend.

Minden nap kell csökkenteni a fogyasztást, úgy értem, a mindennapi fogyasztási szinteket kell csökkenteni. Annak lenne értelme.

Flashzee · http://www.flashzene.com 2009.03.28. 13:28:34

Relatív, hogy baromság! Egész nyárra kell nézni! Sőt, a nyári időszámítás hosszabb, mint a téli!

rattenfanger 2009.03.28. 13:29:13

Azt hiszem, hogy még ma írok egy bejegyzést, hogy hülyeség az időt mérni. Jól alá is támasztom hihetetlenül tudományos gondolatokkal.

p11 2009.03.28. 13:30:34

@ExodusMark - www.exodusmark.blog.hu: Ezzel csak a szerző saját megjegyzésére reflektáltam (némi iróniával). Nyílván ő is és én is tudjuk, hogy ez maximális teljesítmény, de mivel a téma szempontjából tökéletesen irreleváns, ezért nem mentünk a részletekbe. Viszont annyi haszna volt, hogy így te is be tudtál kapcsolódni a beszélgetésbe egy értékes hozzászólással.

Bambano 2009.03.28. 13:33:55

"Amit ugye akkor kapcsolnak fel, amikor besötétedik, és akkor le, amikor felkel a nap, idáig logikus a dolog." ez tök logikus dolog, de nem így működik. A világítás egy jelentős része adott időpontban kapcsol ki, függetlenül attól, hogy mikor van sötét vagy világos.

Ide tartozik a közvilágítás azon része, amit díszkivilágításnak hívunk és a világítás azon része, amit a munkahelyeken használnak. Ez utóbbin lehetett sokat spórolni. Ma már az a baj, hogy amit ezen megspórolunk, azt megeszik a klímák, ezért nincs semmi értelme.

Vélhetőleg azért adják el spórolásnak, mert a klímák előtti időkben valóban spórolás volt.

Martian (törölt) 2009.03.28. 13:38:20

Azt is lehetne csinálni, hogy nem az órákat állítgatjuk, hanem a tavaszi és őszi napfordulók környékén a menet- és munkarendeket tologatjuk egy-egy órával odébb.
Nem tudom, hogy van-e köze mindehhez annak, hogy az ember napi ciklusa valamivel hosszabb, mint 24 óra. Erre akkor jöttek rá, amikor a természetes világítástól és a napi rutintól elvágott emberek spontán időbeosztását figyelték meg hosszabb távon.

Fekete Pákó 2009.03.28. 13:39:08

gecire nem értetek hozzá, de azért osztjátok a hülyeséget

2009.03.28. 13:40:19

Én úgy gondolom, hogy p11 első beírása után olyan nagyon nincs miről vitatkozni... A posztíró meg gondolkodjon mielőtt ír. Akkor majd rájön, hogy nem ARRÓL az egy óráról szól a játék.
Na.

____ 2009.03.28. 13:41:56

aki megteheti, ugyanakkor megy be dolgozni hetfon is mint tegnap persze mihez kepest. :D

Doubledeceker 2009.03.28. 13:42:58

@flegman:

Remélem ezt ironikus akar lenni, mert ha nem Te is egy szánalmas barom vagy!

A MAVIR meg csak tudja mennyi a napi fogyasztás, tehát nekik kellen hinni nem azoknak akik, utálják az egészet, és képesek emiatt írogatni a hülyeségeiket.

Hogyan várhatjuk emberektől hogy a saját sorsukról döntésket hozzanak, ha ezt a ré egyszerű dolgot sem képesek megérteni.

Más:
Igen gondott okoz az informatikában, de nem megoldhatatlan rejtély, hacsak nem a Gábor Dénsen szerezted a diplomád.

ÁÁ, hogy ebben az országban senkinek semmi nem jó....

Amíg ti azon katogtok, hogy egy k időátálítás gondot okoz az informatikában (max 30 sor) addig egy igazi mérnök rajzol ey repülőgépet, szép kilátások.

én ma fel sem kerek, mert mennyi gondot okoz, autózni, tankolni, enni, olvasni, írni, főként helesen írni.... :DDDDD

Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.03.28. 13:44:42

@zulu: Mindjárt száműzetem magam Szibériába, amiért a saját blogomban le mertem írni a saját véleményem :)

Inkább ez a tipikus magyar viselkedés: fikázzuk azt, aki máshogy látja a dolgokat mint a nagyokosok, mer' azok biztos hogy nem lehetnek hülyék ergo a blogger az.

Mária 2009.03.28. 13:48:58

@Nandi29:

Bocs, hopgy beleugatok, de Te a hsz-od alapján egy tipikus lúzer alkalmazott vagy, aki a nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, nyolc óra szórakozás hármasban éli az életét.

Felkelsz reggel, lerobotolod a nyolc órát, majd beájulsz a fél nyolcas híradó elé... jobb esetben szervezel egy grillpartit a szomszéddal.

Gondolkodni ne kezdj el! Megteszik helyetted mások!

Kaland-Játék-Kockázat · http://kjkk.blog.hu 2009.03.28. 13:50:20

:))) Azért nem menj Szibériába,ott nagyon hideg van és sokáig sötét. :)))
Egyébként amikor kitalálták, szerintem még kötöttebb volt a munkaidő.8-16. De manapság már nonstop dolgoznak az emberek.

Bambano 2009.03.28. 13:50:22

@Gery Greyhound >: pontosítsunk: te nem véleményt írtál, mert az szubjektív, te objektív tényeket írtál, tévesen. Szibéria jogos.

Vad.Korte (törölt) 2009.03.28. 13:57:04

Sziasztok! Ami így is úgy is ugyanannyi, azon nem lehet spórolni. Adolog értelme szerintem ott van, hogy mennyit vagyunk ébren világosban. Télen, amikor kevesebb, mkint a nap felében van világos, az egész időszakben ébren vagyunk, úgy kb. reggel 7-től du. 4-ig. Kábé. Nyáron ugyanez kitolódik 4-20-ig időszakra (megintcsak kábé), márpedig az átlagember, aki nem a napjáráshoz igazodik, vagy nem extra időpontban dolgozik, ennek egy jó részét reggel még alvással tölti, míg este tovább van ébren. Erre biztosan vannak statisztikák. Így ha 1 órát tolunk rajta, egyeszerűen többet vagyunk világosban ébren, a 4-20 helyett 5-21 lesz. Még mindig kábé. Igazából visszaállítani nem érdemes, az már jogos, hiszen téeln meg mindegy. Az meg, hogy mikor van éjfél, tisztán megállapodás kérdése. A zónaidők miatt úgyse délben van dél. Be kéne lőni szépen egy értlemes, és az emberek átlagos ébrenlétéhez igazodó időpontot, azt úgy hagyni. Kábé.

rattenfanger 2009.03.28. 14:00:04

Már megint nem gondoltunk a denevérekre és a vámpírokra. Nekik qrvára kib@szás ez az egész. Ombudsmanóhoz fogok fordulni.

p11 2009.03.28. 14:04:48

@Vad.Korte: Ez is lehet egy kompromisszum. Kb. olyan, mint a négyévszakos gumi. Télen nem olyan jó, mint a téli, nyáron nem olyan jó, mint a nyári, de megspórolod a tavaszi/őszi gumicserét.

Joooe 2009.03.28. 14:05:54

@Gery Greyhound >:
"hiszen akkor egy órával rövidebb az év, egy órával kevesebbet megy a világítás, az csak tiszta haszon lehet - gondolhatták. Itt viszont bizonyára megállt a tudomány, hiszen abba nem gondoltak bele, hogy azt az egy megspórolt órát valamikor vissza is kell pótolni"
Itt a nagy tévedés, ezért sikerült kicsit viccesre ez az írás. (Bocs Gery, egyébként bírom amiket csinálsz)
A tévedésed az ugyanis, hogy nem az az érv hogy évente nyerünk egy órát, hanem NAPONTA.
Az energiamegtakarítás elve az lenne, hogy: ahogy világos órák kezdete az egyre korábbi időpontra csúszik kicsit követjük ezt az órával is (amihez az életünket nagyrészt igazítjuk)... a lényeg, hogy akkor nem használunk energiát amikor alszunk, így az alvási időt nagyobb arányban helyzi sötétbe az óraátállítás.

Persze abban igazad van hogy energiamegtakarítás szempontjából hülyeség, a világításhoz használt energia töredékét lehet ezzel megspórolni.

Annyiból viszont tényleg jó, hogy az esti szabadidőt nagyobb részben tölti világosban az ember, ami tényleg jó tud lenni ha nem lakáson/épületen belül tölti az ember :)

Joooe 2009.03.28. 14:09:35

@Joooe: upsz úgy látom felesleges volt :)

Akkor is, én az óraállítás mellé sorakozom. (ehhez azért köze lehet annak hogy 10-re járok dolgozni, és inkább zavar a késői hazaérkezés mint a koránkelés :))

pókarc 2009.03.28. 14:10:08

A táp nem fogyaszt 450W-ot óránként, hanem akkora fogyastást (terhelést) tud kiszolgálni 5-12V feszültségekkel. Az áramot főleg a processzorok fogyaztjág (CPU, GPU), azok közül is a régebbiek amik az energia egy jelentős részét hővé alakítják. Csak egy CPU proci 65-125W energiát fogyaszt. Egy normál gép zusammen olyn 160-190W-ot nyel óránkánt max. De az is csak terhelve (Processzor load). Gondolom akkorát gépelsz, hogy a proci 100%-on megy.

Vad.Korte (törölt) 2009.03.28. 14:11:14

@p11:

Úgy kéne, mint a zsidóknál a Biblia korában. Nyitás: napkelte után egy órával. :-)

Most komolyan: annak az egy órának télen nagyon mindegy lenne. Mert ugye csak egy óra a difi. Mert télen nem aza kérdés, hogy ég-e a pilács, hanem hogy mikor, mert ha reggel 1 órával többet, este eggyel kevesebbet. Nyáron nem mindegy. Ezért igazodhatna az év a nyári viszonyokhoz.

És akkor Pistabá se késne el holnap a miséről.

cso zsi 2009.03.28. 14:20:41

A világon már az első világháború alatt is használták, majd a másodikban is.
Ausztrália Queensland államában az 1990-es évek elején eltörölték.
www.webexhibits.org/daylightsaving/g.html

Tudom, nem lakom valami szerencsés helyen, "gangos" ház a fővárosban. (a szembe szomszéd lakik a sötétebb oldalon.)
Nincs olyan pontja a lakásnak, ahol kevesebbet kéne égetni a villanyt nyáron, mint télen, a reggeli, és az esti órákban, szóval amikor otthon van az ember.
Népgazdasági megtakarítás.
Aha, persze...
A közös képviselőnk is kitalálta, hogy este már ne legyen 6 és 8 között folyamatos udvarvilágítás, oké, ez érthető, legalább a földszinti kutyák stikában össze tudják szarni az udvart.
Kitalálta azt is, hogy legyen rövidebb az automata üzemmód bekapcsoltsági ideje.
Ezzel is megtakarítunk. mit is?
Azóta kétszer kell felkapcsolni a világítást az elsőn lakóknak, ha valaki merészeli megnézni a postaládát is.
A másodikon lakók mindenképp, a lassabjának kell a harmadik is, hogy bedugja a kulcsot a zárba.
(7 db 40-es égőről van szó, energiatakarékos fel sem merült)
Télen novembertől-februárig sötétben indulok otthonról is, és a munkahelyről is.
Ez két hete már egész jó, most óraállítás, és egy ideig megint hamarabb esteledik.

Tímár Mihály 2009.03.28. 14:23:05

Az itten a baj, hogy a Nap akkor süt, amikor úgyis világos van. Meg főleg nyáron, amikor amúgy is meleg van. Inkább télen kellene sütnie, akkor kevesebbet kültenénk világításra meg fűtésre. Erről kellene népszavazást kezdeményezni!

Anemjóját 2009.03.28. 14:26:05

@Vad.Korte:
Van értelme a téli óra-visszaállításnak is. Ahogy korábban már írtam, elsősorban az épületen belüli világításon van a megtakarítás. Télen a délutáni-esti világításban nem okoz nagy változást az átállítás, de reggelente lényegesen kevesebbet kell világítani otthon, mivel hamarabb világosodik, ha visszaállítjuk az órát.

Doubledeceker 2009.03.28. 14:28:51

@Mária:

Köszönöm kedve Mária 9 től 4-ig dolgozok, munka utá úszni járok, a maradék napokon angol tanfolyamra.

TV-m nincs több éve.

De nem baj, talán többet gondolkodom, mint Te.

Alkalmazott bruhaha, ja igen az vagyok többnyire a saját magamé.

Na erről ennyit.

Mária 2009.03.28. 14:30:10

@Nandi29:

Aha... neked még nem tűnt fel, hogy a neten mindenki azt mond magáról, amit akar?

Vad.Korte (törölt) 2009.03.28. 14:30:49

@Anemjóját:

Nem értem. Ha nem állítom át, novemberben kb. 7-5-ig van világos. Ha megmaradna a nyári időszámítás, akkor 8-5-ig. A maradék időben úgyis világítani kell. Nyáron izgalmasabb, mert a maradék időben alszom. De télen nem.

Mike36 2009.03.28. 14:31:06

szerintem meg a nyárit kéne hazsnálni egész évben
ugyanis szeretem, hogy nyáron 9-kor még világos van

is 2009.03.28. 14:33:03

ezt eléggé elnézted. amiket felsorolsz a posztban, azok nem relevánsak. ami releváns:

a nap délben áll a fejed fölött, éjfélkor a hátad és a Föld mögött, a kettő között szimmetrikusan van éjjel is, nappal is. ezt az elvet kissé módosítja az időzónák rendszere, mert éppen csak az időzóna közepén esik egybe a 12 meg a dél, de ezt most hanyagolom, európai szinten nagyjából úgyis kiegyenlíti egymást.

viszont ami nem mindegy, hogy az emberek a közvilágítás meg a tömegszórakoztatás kialakulása óta nem szimmetrikusan töltik a napjukat. ha mondjuk 8 órát alszanak, akkor nem este 8-tól hajnali 4-ig alszanak, hanem 10-től 6-ig. tehát az esti sötétségre több ébrenlét, és így energiafogyasztás jut a világítás miatt. nem a közvilágítás, hanem a lakásban otthon, és a közösségi esti szórakozásóhelyeken a világítás miatt. természetesen télen amit nyersz este, elveszted reggel, hiszen akkor tovább sötét van, és akkor reggel kapcsolnál villanyt. de tavasztól őszig reggel 6-kor már világos van, és ez az életritmusbeli asszimetria igenis számít.

amin a vita megy, hogy régen a világítás a háztartási energiafogyasztásnak egy jó része volt (100-as izzó, és kevesebb háztartási eszköz, pl. nem volt számítógép, hifi-torony), ma pedig már elhanyagolható (pl. takarékos, 15W-os izzó). ehhez képest lehet ma már összemérhető az átállítás költsége a megtakarítással.

az egész éves eltolás lehetne, akár 2 órával is, viszont a sokezeréves tradíció ilyen otromba megváltoztatására javaslatot egy ilyen blogban, amelyik az igaz magyar tradíciókat is ápolja, még viccból se tegyünk. még majd világnaptár is lesz, jesszusom.

látom, hogy mások is leírták ezt kb. így, hozzájuk csatlakozom. véleményt lehet írni, főleg az ember saját posztjában, csak megfelelő, releváns adatokra épüljön, különben hülyén jön ki.

Vad.Korte (törölt) 2009.03.28. 14:33:16

Javítom magam: nyárival novemberben 8-6-ig.

Anemjóját 2009.03.28. 14:40:24

@Vad.Korte:
Leírtad a lényeget. Leegyszerűsítve a dolog az általad írt számokkal: ha megmaradna télen a nyári időszámítás, akkor reggel 8-tól lenne világos; ha visszaállítjuk az órát, akkor már 7-től. Tehát reggel, amikor az emberek jó része felkel, és (még) otthon van, kevesebb villanyt kell égetnie.

peetmaster · http://nemdohanyzom.blog.hu 2009.03.28. 14:42:16

sok az értetlen, pedig igaza van a szerzőnek: a télire való VISSZAállítás a hülyeség. A nyárival tovább van világos, és több ember van ébren este 8-kor, mint reggel hatkor. (Mondom ezt, mint három műszakban dolgozó, aki reggel hatkor már nagyon várja a fényt télen.)
Volna viszont egy félig ide tartozó javaslatom: Ne csak az óraátállítást töröljük el, hanem az időzónákat is kompletten, legyen az egész világon GMT. Előnyök: sose kell semmilyen órát állítani, egyszerűbb az időegyeztetés nemzetközi tárgyalások, utazások stb. esetén. Minden város kialakítja a maga szokásait a nyitva tartás tekintetében, ami semmilyen gondot nem okoz, hisz pl. én itt Budapesten semmit nem nyerek azon, hogy pl. Párizs vagy Kiskunfélegyháza bankjai, üzletei fizikailag ugyanakkor vannak nyitva, mert úgysem fogok elutazni ezekbe csak a boltok miatt. A tárgyalások miatt eddig is egyeztetni kellett, ha japán emberrel tárgyalsz, egyikőtöknél úgyis éjszaka van, az óramutatóktól függetlenül. Ez a régiónkénti stílus működik, gondoljunk csak a spanyol sziesztázókra, és az ugyanabban az időzónában levő norvégokra vagy magyarokra.
Például ez úgy nézne ki, hogy Madridban 8-kor kezdődne az iskola, Magyarországon 7-kor, Japánban 23 órakor stb.

Forest (törölt) 2009.03.28. 14:42:47

Nem értem mi köze ehhez a közvilágításnak. Régen órára volt kötve? Mert szerintem most fényérzékelők vannak, függetlenül az órától. Ha sötét van szarik rá, hogy este 6-van vagy kilenc, bekapcsol.
Viszont igen sok embert ismerek (köztük magamat is) akik egy hétig szívnak (évente 2 hetet) mire úgy-ahogy alkalmazkodnak a felborult időszámításhoz.
Baromság az egész. 76 előtt is remekül elszórakoztattuk magunkat nyaranta, nem rosszabbul mint most.

Gazuzem 2009.03.28. 14:43:48

Végeztél már reggel 6-tól 14-ig fizikai munkát? Gondolom nem. Nem mindegy, hogy reggel 10-től van 30 fok, vagy csak 11-tól, amikor már jön az ebédszünet, és utána már valahogy eltelik az a két óra. Augusztus vége felé már így is nyolc körül sötétedik, ha nem lenne óraátállás, akkor már hétkor sötét lenne. Ennek csak a szabadtéri mozik tulajdonosai örülnének, a strandok viszont négykor bezárhatnának.
Szegény programozók, két sorral több kódot kell írniuk... Ne röhögtessetek.

Anemjóját 2009.03.28. 14:46:04

@Forest:
Nem a közvilágításon van a megtakarítás, hanem az épületen belüli, háztartási világításon.

Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.03.28. 14:46:51

@Gazuzem: te is write-only üzemmódban vagy, legalábbis az ápdétet biztos nem olvastad el. Egyébként dolgoztam már, bár nem 6-14 hanem 7-19 illetve 6:30-21 között, és ha kánikula volt, rohadtul mindegy volt hogy az mikor van, mert ígyis-úgyis döglesztő.

__ 2009.03.28. 14:49:19

Mindannyian hülyék vagytok, bioritmushuszárok!
Télen kénel a nyári időszámítást nyomatni, nyáron meg a télit. Hajnalban meg aludni kell, nem a napfelkelte időpontját jegyzetelni.

na__most__akkor 2009.03.28. 14:50:37

Na most akkor
1. Az óraátállítás jó
2. Az óraátállítás nem jó
3. A posztíró hülye
4. p11 hülye
5. Én vagyok hülye
6. Mindenki hülye
7. Gyurcsány monnnnyyyonle (ja, már lemondott? akkor ez ide nem kell)

Egyéb semmitmondó vélemény?

Nekem például tetszik a nyári időszámítás. Na és, kit érdekel.

KopaszMercis 2009.03.28. 14:54:10

Amugy telen is bazd meg nem fel4-kor kene sotetednie hanem este 6-7 fele

aki koran kel az menjen a faszomba :) aludjon tovabb =)

KopaszMercis 2009.03.28. 15:00:29

@Gazuzem:
reggel sokai legyen sotet este sokaig legyen vilagos

hol itt a porblema?

avus · http://avus.blog.hu 2009.03.28. 15:02:44

[ ] Óraállítgatás évi 2x
[ ] Téli időszámítás egész évben
[X] Nyári időszámítás egész évben

Tököm kivan attól amikor nagy lámpadögökkel kell menni bringázni ősszel :)

KopaszMercis 2009.03.28. 15:03:31

Volt itt olyan hozzaszolas aki szerint fontos hogy telen mar 5kor legyen nem tok sotet (mondjuk igy is az van)

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.28. 15:04:44

A "nyári időszámítás egész évben" jó ötlet, ezzel is közelebb kerülnénk Romániához (és távolabb az EU-tól, ahol két különc szigetország kivételével a Central European Time érvényes)

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.28. 15:06:03

@KopaszMercis:

Nem mindegy, hogy mennyit mutat az óra, amikor éppen töksötét van?

Svédországban közepén télen délelött 11-kor kel a nap és délután 2-kor nyugszik. A legjobb időszámítással sem lesz hosszabb a nappal.

TheElf · https://www.kalandmester.com/ 2009.03.28. 15:08:42

flegman: Elnézést, de azt kell mondanom, sikerült a postírót alulmúlnod. Ugyanis az éves szinten 1 napi energiafogyasztás megspórolása az az, mivel minden évben megjelenik, szépen összeadódik idővel. És úgy keletkezik, hogy napi szinten, minden nap kevesebbet fogyasztunk.

Ráadásul el lehet azon vitatkozni, hogy a világítás önmagában mennyit jelent, de nem ez a lényeg. Az a lényeg, mi az a pont, amíg pl. a szabadban szórakozik a gyerek, és mi az amikor a sötétedés kapcsán bejön és leül az éppen aktuális fps elé...

Rosszabb esetben nem fülhallgatót használ, hanem mondjuk pár komolyabb hangfal járul hozzá, hogy a vérre menő csatákat valamennyire a szomszédok is végigkövethessék.

Amit a szoba világításán spórolna az energiatakarékos megoldás, azt el lehet pazarolni a gépbe épített neonokkal, világítótestekkel.

KopaszMercis 2009.03.28. 15:10:24

@elemes2:
de az a nehany ora vilagossag essen mar estefelere, munka, suli egyeb utanra...

en regen hajnali 4-kor fekutdtem mert buliztam es delutan 2kor keltem.. akkor igy gondoltam ma 7kor kele es 10kor fexem es most is igy gondolom.

Nemtom jobb az ha este meg vilagos van.

Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.03.28. 15:22:07

@avus: Köszi, ez jó ötlet, csináltam szavazást.

Anemjóját 2009.03.28. 15:23:28

@Vad.Korte:
Ismét csak az általad írt - jó közelítésű - számokkal: Télen este nincs olyan nagy jelentősége, hogy 5-kor vagy 6-kor sötétedik-e, mert amikor az emberek zöme hazaér, már általában így is, úgy is sötét van, és villanyt kell kapcsolnia. Este tehát korántsem kell annyivel többet világítanunk otthon, mint amennyit reggel megtakarítunk.

avus · http://avus.blog.hu 2009.03.28. 15:39:16

@elemes2: Nem tudtam, hogy balkániságot vagy európaiságot kifejező, vagy tagadó attribútum, hogy milyen időszámítás szerint éljük életünket. Ezer és egy dolog van, melyekben szívesebben távolodnék a Balkántól, de az időszámítás nem tartozik közéjük. Mellesleg felvonulni érte nem fogok, de az ember hajlamos szombati munkanapok álmos délutánjain blogokat olvasni, és leírni, hogy mit szeretne :).

terrybenedict 2009.03.28. 15:41:53

Nem a nyári időszámítás az alap?
A téli a változtatott, nem?

Forest (törölt) 2009.03.28. 15:44:53

@Anemjóját: Még mindig nem értem. 43 év alatt még egyszer sem az órát nézegettem hogy a háztartási világítást felkapcsoljam-e, hanem azt hogy látok-e még. Velem van baj?

fraki 2009.03.28. 15:45:45

Sokkal egyszerűbben meg lehet az egész lényegét ragadni. Az óraátállítással egy kicsit tudunk szabályozni azon, hogy a napi aktív periódusunk világosra essen, amikor ugye kevesebb energia kell, és a passzív periódusunk (alvás) minél inkább a sötét fázisra illeszkedjen (mert ilyenkor több villamosenergiát használnánk).

Ez elvben egyáltalán nem egy rossz ötlet, és a hipotézis szintjén tökéletesen helytálló. A tényleges hasznosságát azonban csak empirikusan lehet megállapítani, arra születnek mostanában inkább cáfoló tanulmányok.

impostor 2009.03.28. 15:50:57

A postoló nagyon nem kapta el a fonalat ezzel az üggyel kapcsolatban. Gondolkodjál még rajta, barátom, hátha megérted, aztán legközelebb meg majd olyanról írjál, amit meg is értettél.

Üdv.

Anemjóját 2009.03.28. 16:02:12

@Forest:
Biztosan nincs veled baj, és mások is így teszik - szerencsére.
Az egésznek az a nyitja, hogy amíg a reggeli világosodás és az esti sötétedés időpontja éves periódusban mozog előre-hátra, ráadásul a nappalok hossza is változik, addig jellemzően az emberek reggel egy adott időpontban indulnak el otthonról, és nagyjából adott időben érnek haza. Ha a reggel és este otthon töltött időnek minél nagyobb része esik világos időszakra, annál többet lehet megtakarítani az otthoni világításon. A nyári óraátállítás és a téli visszaállítás is ebben segít.

hirfoto 2009.03.28. 16:02:50

"Egyszerű példa: én egy órán át írtam ezt a blogbejegyzést egy 450 wattos táppal meghajtott asztali számítógépen, tehát csak én kb fél kilowattórával fogyasztottam többet az óraátállítás miatt :)"

Hát ezaz seggfej aki ennyire hülye a számítógéphez a matekhoz meg a fizikához a fogyasztásméréshez az miért pazarol akár egyetlen wattot is a témára.

belekotty 2009.03.28. 16:04:29

Úgy baromság ahogy van. Ahogy mások megírták ma már nem a világítás a sok fogyasztás. a többi nem változik.
Viszont ami informatika költséget jelent. a rendszerek óráinak átállítása, amit sokesetben csak feldolgozás szünetek beiktatásával tudnak megcsinálni (adatbázis timestamp konzisztencia megtartása) , a menetrendátállítások, sok-sok vesződség.

hirfoto 2009.03.28. 16:05:35

Hacsak a munkahelyi site-omon nem reklámozna ezerrel egy vagy több áramszolgáltató.

cso zsi 2009.03.28. 16:05:48

@terrybenedict: izé... Nem.
Hány éves vagy?

belekotty 2009.03.28. 16:08:47

@Anemjóját: Ha 1* valaki kiszámolná hogy az emberek életritmusának megzavarodása mennyi kiesést jelent a munka hatákonyságában, valszeg érdekes dolgok jönnének ki.
Az élsportolók egy-egy versenyre óránként egy nap átállást tartanak szükségesnek. Ha az átlag munkás csak tiz perc munka csökkenést szenved egy napra összesen utána hétfőn, akkor már elbuktuk az egészet.

hirfoto 2009.03.28. 16:10:36

"és nyáron, amikor a zépében este 8-kor elkezdődnek a koncertek, még egy óráig világos van és napsütés,"

Seggfej ebben a mondatban feleslegesen NEM KIDOBOTT KW-ok lettek megspórolva a többi MW-tal egyetemben.

belekotty 2009.03.28. 16:11:43

@Gazuzem: "Szegény programozók, két sorral több kódot kell írniuk... Ne röhögtessetek."

Na te se programozó vagy az biztos.

hirfoto 2009.03.28. 16:13:40

@peetmaster: azért segg fej mert ahogy észrevetted télen korábban sötétedik és később kell a nap

Anemjóját 2009.03.28. 16:15:25

@belekotty:
Az életritmus-változáshoz nem értek, ebben én nem is akarok állást foglalni. Bizonyára nem véletlen, hogy hétvégén van az óraátállítás, amikor kevesebben dolgoznak.

avus · http://avus.blog.hu 2009.03.28. 16:16:36

@peetmaster: Azért erről megkérdezném a japánokat :).

belekotty 2009.03.28. 16:18:39

@Nandi29: "Amíg ti azon katogtok, hogy egy k időátálítás gondot okoz az informatikában (max 30 sor) addig egy igazi mérnök rajzol ey repülőgépet, szép kilátások."

Hmmm... a te pécéden ne is okoz gondot, te Gábor Dénesen végzett, de a szombatról vasárnap éjszaka végzett nagy adatbázisos feldolgozásoknak nagyon.

cso zsi 2009.03.28. 16:18:39

@hirfoto: Tökmindegy, példát akart, nem jól választott.
Főleg, hogy a torrentezés miatt úgyis éjjel-nappal megy a gép, mint sokunknál.
Köszönhető pl. a szolgáltatói sávszélpriorizálásnak, ezáltal lassabban jön-megy az anyag, tovább kell üzemeltetni a gépet. (Nem kell, nem tartanak a fejünkhöz pisztolyt, "torrentezz, ki ne kapcsold" felkiáltással, de ha meg akarsz maradni egy szerveren, vissza is kell tölteni valamicskét.) (bocs az offtopikért)

belekotty 2009.03.28. 16:22:28

@Anemjóját: Igen mert bizonyítottan megzavarja az életritmust. Tegyük fel a világításod 300 watt. Az azt jelenti hogy max 15 forint a spórolásod, a te pénztárcádon, a összgazdasági csak a nagyker áramár, amit így durván csak 5-6 forint. A munkabéred legyen óránként ezer. Hétfőn tizpercet törölgesd a szemed álmosan pluszban és már messze elbuktad a megspórolást.

atleta.hu · http://www.atleta.hu 2009.03.28. 16:29:34

Na megegy okos ember. Ennyit irkaltal, es kozben sem ertetted meg? Raadasul idezel az indexes cikkbol, es elkezdesz vitatkozni egy olyan harminceves allitassal, amirol az idezett cikkben leirtak, hogy _ma_ mar valoban nincs jelentosege abbol a szempontbol az atallitasnak.

Vicces, hogy hany okostojas gondolja azt, hogy a mindenfele tudosok (csak igy, tudosok altalaban) mennyivel hulyebbek testuletileg, mint o maga a jozan paraszti hulyesegevel egyedul.

A kozvilagitason ma - ahogy olvashattad az indexes cikkben idezett szakertotol - nem lehet sporolni, mert azt a fenyviszonyoknak megfeleloen tudjak szabalyozni. Ma. Harminc eve viszont nem igy volt. Nem kell erre magadtol rajonni, le volt irva.

Ugyanakkor nem csak a kozvilagitas, a gyarak meg az autok mennek, hanem otthon is vilagitgatunk am. Persze lehet irkalni a hulyesegeket, hogy mi nem valtozik, irhatnad, hogy a viz es a sorfogyasztas sem, de hat ilyet nem is allitott senki. Ugyanakkor a melohelyen meg otthon megy a vilagitas, es az nem az oratol, hanem a vilagossagtol fugg.

De irod, hogy akar lehetne egy oraval elobb telen is. Na igen, te sem vagy egy korankelo tipus :), de azt is eszre kene venni, hogy nagyjabol egesz Europa egy idozonaban van, es mi meg ennek elegge a keleti szelen csucsulunk. 1000km-rel nyugatabbra elegge maskepp nez ki a helyzet. Bar gondolom egy paraszt ilyenekbe se jozanul, se reszegen nem gondol bele, csak rohog egyet a hulye 'tudosokon'.

KopaszMercis 2009.03.28. 16:33:30

Mi ez a "de a Zen eletritmusomat ez felboricsa" furdos kurva hiszti?!?!

BUZI-E VAGY?

Forest (törölt) 2009.03.28. 16:34:09

Hamarosan választások lesznek, a takarékosság jegyében tegyünk bele még egy kérdést: Egyetért-e ön azzal hogy balf@sz dolog az óraállítgatás?

öntelt radírpók 2009.03.28. 16:36:48

@elemes2: Central European Time az egész EU-ban mínusz két különc szigetország?

És Finnország?
És Portugália?
És Bulgária?
És Románia?
És Görögország?

Amúgy én is bírom az átállítást, ráadásul egy órás eltérést simán korrigál a szervezeted egy-két nap alatt.

Anemjóját 2009.03.28. 16:40:20

@belekotty:
Tényleg nem tudom, hogy jellemzően mennyire zavarja meg az emberek életritusát az óraátállítás. A közvetlen környezetemben (jó pár 10 ember) pl. azt tapasztalom, hogy a munkatársaim legfeljebb 1-2 nap alatt teljesen átállnak.
A villamosenergia-megtakarítás viszont fél éven keresztül minden nap jelentkezk a háztartások zömében.

cso zsi 2009.03.28. 16:41:03

@Anemjóját: Kíváncsi lennék rá, hány perccel kevesebbet világítasz naponta otthon.
Megtakarítás?
Egy modern irodaházban, a nyithatatlan ablakok mellett mennie kell a klímának, és a világításnak. Munkaidőben.
Amikor a napsütés olvashatatlanná teszi a monitort, kijelzőt, akkor árnyékolót használsz. És felkapcsolod a világítást, hogy ne ess hasra.
Itthon a gazdagabb környékeken látni akkora panorámaablakokat, ami mellett valóban nem kellhet világítás sokáig, de ott meg sűrű a rács. ;)
Ausztráliában szintúgy, csak ott vagy helyi klímák, vagy már az építéskor beépített központi klíma fogyasztja az áramot. Egész nap.
Igaz, fűtésre ritkán költenek, évente két hetet megy a villanyradiátor.

KopaszMercis 2009.03.28. 16:41:45

@Anemjóját:
1-2 nap alatt atallnak... mint valami tranzatlanti utazas komolyan.

M. Laci · http://palferi.blog.hu 2009.03.28. 16:43:20

Jó köszi.

A finnekről elfeledkeztem, a többi nem érdekes (kb Románia kategória, igen, Portugália is).

Tényleg, nekem szubjektív ideglelésem van a gondolattól, hogy átsorolunk nyugatról keletre, ebben is. na jó, él másfél millió magyar (székely, csángó) most is román ukrán és moldvai időzónában. de mégis.

Anemjóját 2009.03.28. 16:58:55

@cso zsi:
Otthon annyival kevesebbet világítok, amennyivel többet vagyok otthon világosban. Még sosem mértem. Az egész ország villamoesenergia-fogyasztását azonban láttam már óraátállítás előtt és után. Feltűnő a különbség.
A munkahelyi világítás (és energiafogyasztás) sokkal kevésbé függ attól, hogy egy órával több van-e vagy kevesebb. Természetesen ott is lehetne ésszerűbben gazdálkodni az energiával, de ez független az óraátállítástól.

aszaltszilva 2009.03.28. 17:39:48

lehet már volt valami hasonló hozzászólás, de nincs kedvem végigolvasni az összes kommentet.

amikor ezt kitalálták, a közvilágítás nem automatikusan, fényérzékelőkkel működött, hanem órához igazították. nem voltak légkondicionálók nyáron.
akkoriban még tényleg lehetett spórolni, hogy az emberek korábban mentek lefeküdni, a közvilágítás rövidebb ideig ment.
manapság már nem igazán...

Márk_Márk 2009.03.28. 17:45:31

"ha minden évben "ellopunk" egy órát akkor 10 év múlva egész pontosan délelőtt 10 órakor lehetett volna szilveszter "éjszakáján" pezsgőt bontani és himnuszt énekelni"

"És 24 év múlva úgyis fordulunk egyet, tehát megint pontosan éjfélkor van éjfél"

Hát matematikusnak ne menjél, mert ahogy látom, már a kétjegyű számok összeadása-kivonása gondot jelent. Két értéknél két hiba.
(Egyrészt délelőtt 11 óra, másrészt 23 év).

(Ja, és a 450 W-os táp nem azt jelenti, hogy a géped annyit fogyaszt, hanem azt, hogy ekkora összteljesítményű fogyasztót bír a táp ellátni maximum. Egy átlag gép fogyasztása - 2 merevlemez-meghajtóval, működő CD- vagy DVD-lejátszóval, hangkártyával, monitorral stb. számolva - nagyjából 200 W körül van. És valószínűleg nem fogyasztottál többet semmivel, mert egyébként is a számítógép előtt töltötted volna az időt, csak másról írtál volna.)

Egyébként a lényeg az, hogy a többség - nyugaton - reggel 9-re megy dolgozni, így amikor nyáron felkel, ugyanúgy nem éget villanyt, ahogy óraátállítás nélkül sem égetne, mert már világos van. Este viszont 1 órával később kapcsolja fel, mert annyival később sötétedik. Ha ehhez még a tévéműsort is odébbteszik ezzel az 1 órával, akkor a tévét is ennyivel később kapcsolják be.
Az ember nem világít alkonyattól pirkadatig, mert a sötét időszak egy részét átalussza.

Télen meg azért nem mindegy, mert amikor kel, akkor általában reggel nem égeti a villanyt, míg ha megmaradna a nyári időszámítás, égetné, mert még sötétben kellene felkelnie és csinálnia a szokásos reggeli tennivalóit munkába menet előtt.

Amikor ezt megalkották, akkor még volt is értelme, de ma, amikor a valódi háztartási nagyfogyasztók (pl. a számítógép, aminek asztali változata önmagában többet fogyaszt, mint a tévé, a rádió, a hűtőszekrény meg (a mostanában már elterjedt energiatakarékos izzókkal) a teljes lakás világítása, vagy például a szg.-nél is sokkal többet zabáló automata mosógép, mosogatógép, villanybojler, ahol az van) napszaktól függetlenül mennek, már tényleg jelentéktelen megtakarítást jelent.

Viszont megtartani a téli időszámítást lenne érdemes, mert az a valódi (a Nap járásához igazodó) időszámítás. Az ember biorit(mu)musa arra van beállva.

Én mondjuk nem állítom át az órámat, bármekkora számhoz hozzá tudok adni 1-et. De 11-hez legalábbis biztosan.

@Bonaparte:
Egy 60 W-os izzónak megfelelő fényforrás ma nagyjából 12 W-ot fogyaszt.
A készenléti (stand-by) állapotban lévő készülékek kikapcsolása meg (legalábbis azoké, amelyeket naponta legalább egyszer be is kapcsolsz) nagyon nagy baromság, ugyanis egyrészt hideg felkapcsoláskor sokkal többet fogyasztanak a bemelegedésig, mint készenlétről bekapcsolva, bekapcsoláskor egy darabig rohadt sokat, másrészt jóval korábban mennek tönkre a rendszeresen kapott nagy bekapcsolási áram (Dirac delta) miatt, ami egyrészt sokkal drágább a fogyasztónak (egy új készülék sokkal többe kerül, mint a havi 50-200 Ft közötti készülékenkénti spórolás), és akkor az új készülék legyártása miatti környezeti terhelést (ugye ahhoz is energia kell, meg vegyi anyagok meg minden egyéb szépség) még nem is számoltuk.
Hidd el, nem voltak hülyék azok a mérnökök, akik ezt a stand-by rendszert kitalálták. És megvolt rá a jó okuk - és nem az, hogy te havonta 100 Ft-tal többet fizess az áramért.

torró 2009.03.28. 17:46:33

Na most akkor azt mondja meg valaki nekem hogy nekünk mi a hasznunk ebből a nagy spórolásból? Mennyivel lett olcsóbb a villany? És a nyereséget ki vágja zsebre? Egyébként már nem egy értekezés kimondta hogy ma már szinte nem mérhető a megtakarítás nagysága,sőt! Az élettani hatásait pedig kimutatták, főleg a gyerekeknél eléggé körülményes. Én értem az igyekezetet de ma már sok cikket lehetett olvasni negatív hatásairól.

Gyurma73 · https://plus.google.com 2009.03.28. 18:11:35

én SZERETEM A TOVÁBB VAN VILÁGOS!!!!
MÉG HA EGY FORINTOT SEM SPÓROLOK!!!

Gyurma73 · https://plus.google.com 2009.03.28. 18:12:52

@torró:
AKKOR TE SZERETED A KORÁBBAN SÖTÉTEDIK NYÁRON
?????
8 HELYETT 7 KOR???

Gyurma73 · https://plus.google.com 2009.03.28. 18:13:46

MOST 18 14 KOR MÁR SÖTÉTEDIK HOLNAP 1914 KOR FOG MELYIK JOBB?

Gyurma73 · https://plus.google.com 2009.03.28. 18:17:06

IDEGESÍTŐ AZ IS HOGY REGGEL 5 KOR MÁR VILÁGOS VAN.

torró 2009.03.28. 18:29:37

Gyurma! Nem mindegy? Nyáron különben is júni 21-l már rövidül a nap és teljesen mindegy mennyit mutat az óra. Nekem. Aki látástól mikulásig robotol nem nézi az órát. De gyerekek ez ügyben mint ahogy sok mindenben más a szemlélet ez így jó.
Ha mindenki mindenben egyet értene nem lenne komment!

zsoci 2009.03.28. 18:47:38

Lehet, hogy írta már valaki, nem volt kedvem végigolasni:

Nem az a lényeg , hogy azzal nyersz , hogy egy nap 23 órás, hanem arra kalkulálnak hogy ha már reggel a műszak elején nem kell világítani, akkor el lehet toni 1 órát az időt és akkor délután ezzel nyernek. Az igazi hülyeség az hogy ma már nem 6ra járnak az emberek dolgozni, viszont nem is mennek haza 4kor , hogy 8kor lefeküdjenek, így nyugodtan maradhatna egész évben a téli időszámítás, az átállítgatás pedig, és ebben teljen igazad van egy nagy baromság.

Gyurma73 · https://plus.google.com 2009.03.28. 18:48:57

@torró:
ÉN PL 4 IG dolgozom és utána még eltudok menni bringázni.

cso zsi 2009.03.28. 18:55:56

@Márk_Márk: "Egyébként a lényeg az, hogy a többség - nyugaton - reggel 9-re megy dolgozni, így amikor nyáron felkel, ugyanúgy nem éget villanyt, ahogy óraátállítás nélkül sem égetne, mert már világos van. Este viszont 1 órával később kapcsolja fel, mert annyival később sötétedik. Ha ehhez még a tévéműsort is odébbteszik ezzel az 1 órával, akkor a tévét is ennyivel később kapcsolják be.
Az ember nem világít alkonyattól pirkadatig, mert a sötét időszak egy részét átalussza."
A reklámok is ezt sugallják, hogy a család világosban, a panorámaablakos étkezőben reggelizik.
A műszakba járók 6-ra mennek, akkor még sötétben kelnek, reggeliznek (ha egyáltalán).
A metró reggel fél hét, és nyolc között dugig van, ezek az emberek nem tíz perce keltek fel, jórészük sárga busszal jön be a városba.
A reggeli rítust (wc, fürdőszoba) nem tudod világítás nélkül megejteni, a kávéfőző óraállítástól függetlenül kéri az energiát.

A 12 wattot fogyasztó energiatakarékos égő arra jó, hogy ne menj neki annak a lámpának.
A mosógép, mosogatógép többet fogyaszt, mint egy pc?
A mosógépem 0,85 kWh, a mosogatógépem 1,05 kWh. Vagyis óránként ennyit fogyaszt. De nem megy éjjel-nappal, mint egy hűtő, vagy egy bojler (azok is kb fél napnyi energiát használnak).
ezeket a gépeket aljas módon programozhatóra készítették, így egy adag lemegy, mire hazaérek, és ha sok a szennyes, lemegy még egy adag. a mosogatógép átlag 2 naponta, a mosógép heti kétszer megy, 4 tagú a család.
A pc-k napi 4-5 órát, némelyik 2-3 havonta van kikapcsolva.
Az energiatakarékosságot megadja az áramszolgáltató, évi 4-5 áramszünet 1-3 óra időtartamban. Budapest, az ELMÚ székház közelében.

Doubledeceker 2009.03.28. 19:35:31

Annyira nagyon sok az értetlen, tisztelet a kevés kivételnek.

Csináltam egy napkelte napnyugta grafikont.

Amelyen mind a módosított és a módosítás nélküli időszámítás is látszik.

www.onwings.b13.hu/

Itt elérhető.

Szerintem magától értetödő.

És bár azt nem tüntettem fel rajta, de az is látszik, ha télen is a nyárit alkalmaznánk, akkor sajnos télen csak 9 körül lenne világos, ami azért nem lenne jó.

Egyébb megjegyzések:

A posztiróval egyetlen probléma volt,véleménye volt valamiről, mely véleménye igazolására, egy áltudományos, egyébként teljesen értelmetlen magyarázatot agyalt ki.

A vélemyénnel semmi gond nincs.

Lehet ezt a dolgot szeretni vagy nm szeretni, de ne találjunk ki áltudomyános dolgokat.

És megint más lehet vitatni, hogy valóban annyi e a megtakarítás, amennyi, pláne az átálási veszteségek fényében, ezen tényleg lehet vitázni, de ne állítsa senki az egyiket vagy a másikat adatok nélkül, csak az érzéseire támaszkodva.

íKülönben a grafikonból az is látszik, hogy csak annyira tudunk jót tenni, az átállítással, hogy legalább reggel jó legyen, a reggel és az este nem tud jó lenni...

Sajnos.

Szerintem van valamennyi rételme ennek a dolognak, de legalábbis nekem nincs kifogásom ellen.

De ez mindeki saját életritmusától, munkájától, és beállítottságától is függ.

Mária:

Igen, mindenki azt mond, amit akar a neten. De bennem fel sem merül, hogy valalki szavait vitassam, ha benned megfordul, nos...

TV-m tényleg nincs, soha nem is volt, valahogy így alakult, volt olyan albérletem, ahol volt, most nincs.


És igen valóban nem dolgozom sokat, és mindemelett még meg is vagyok fizetev, de ez nem is az én sikerem, egyszerűen csak szerencsés vagyok, szerintem sok munka is kell a sikerhez, de a szerencs legalább olyan fontos.

Ej, ej de szánalmas valaki...

Márk_Márk 2009.03.28. 21:12:02

@cso zsi:
Kihagytál egy szót olvasáskor: nyugaton.

Nekem - meg gondolom, sokaknak - reggel már világos van a fürdőszobában is.
A szobámban (félszoba méret) épp egy 12 W-os (egyébként 60 W-os) energiatakarékos égő világít. És bizony egész jó fénye van.
Kösz, hogy megerősítesz, hogy a mosógép meg a mosogatógép többet fogyaszt, mint egy PC. A 0,85 kWh az 850 W, az 1,05 kWh az 1050 W fogyasztásnak felel meg, egy átlagos számítógép fogyasztása meg 200 W körüli.

cso zsi 2009.03.28. 22:46:11

@Márk_Márk: Nem hagytam ki a nyugaton szót, értelmezd amit írtam.
Egyébként épp a franciáknak okozza a legtöbb problémát, hiszen a fél ország földrajzilag már Angliával azonos időzónában van. Spanyol dettó, de Portugália már GMT0.
A GMT1 határa a francia-német határ vonalában van durván, a GMT2 a lengyel-orosz, szlovák-ukrán, magyar-román vonalon.
Amikor nálunk a pesti ember 7-kor kel, Párizsban és Amszterdamban akkora a fényerő, mint nálunk 6-kor volt.
A solymárinak mikor kell kelnie, hogy a gyereket óvodába vigye, és beérjen Pestre 8-ra? Amikor a francia 9-re megy melózni, akkor a mi 8 óránknak megfelelő világosság lesz. Amelyik 6-ra 7-re, az égetni fogja ott is a villanyt.

A mosogatógép lezavarja 50-60 perc alatt a melót, egy sötét ruha mosása 90-100 perc körül van.
5-6 órányi pc használat már egyenértéknek tűnik.
Egy hét alatt már fordulhat a kocka.
Ahol meg több pc van (gyerek játszik, asszony webfejleszt, embör programoz és távkarbantart), ott már nem érvelsz. És még lámpa is kell hozzá, aminél lehet olvasni szükség esetén.

Geroj (törölt) · http://komaromiblog.com 2009.03.29. 03:33:37

Húha, a szerző tényleg elmerült a témában... akarom mondani a ... Hmmm.
Azzal, hogy előbbre állítjuk az órát, egy órával korábban kelsz. Következmény: ugyanúgy napkelte után kelsz, világos van, nem kapcsolod fel a villanyt, mint előtte. Viszont: egy órával korábban fekszel, azaz egy órával több napsütötte óra van a napodban: egy órányi világítást spórolsz meg.

Az egész lényege abban gyökeredzik, hogy reggel hiába van világos, nem kelsz fel, de este a sötétben inkább baglyoskodik az ember. Na épp ezért hozzák egy órával "korábbra" a napot.

cso zsi 2009.03.29. 07:29:46

Nézzél ki az ablakon.
6:17 (akarom mondani 7:17 van).
Tegnap ilyenkor világos volt, most megint ez a vaksi idő.
Ja, ha most kelnénk, elkésnénk.
A fürdőben felkapcsolt lámpa kb 8-ig folyamatosan fog égni, ahogy a család beüzemeli magát.

wladyslawsky (törölt) 2009.03.31. 01:24:12

Az energiamegtakarítás szerintem sem számottevő, ennek ellenére jó dolognak tartom a téli-nyári időszámítást, mert az ember természetes bioritmusához alkalmazkodik némileg.
Szerintem még jobb lenne, ha fél évenkénti állítgatás helyett negyedévente történne, mindig nagyjából a napfelkeltéhez igazodva

Sanzistift 2009.05.05. 22:19:26

Tök jó, mindneki okos.

Viszont egy nap már nem 24 órából áll, mert a föld forgása gyorsul.

A hitetlenek járjanak utána, nem vagyok hajlandó vitatkozni.

ecpec 2009.10.20. 12:12:11

@Sanzistift: Te vagy a legokosabb. Nem fogok utanajarni, de az a mondjuk 100ad mp hogy is jon ide? Miert is irtal?
Persze ez az egesz blog egy baromsag, a nyitoszoveggel egyutt, ugy hogy a te bejegyzesed boven elfer.

azallamenvagyok 2009.10.20. 12:17:00

szeretném megjegyezni itt is, hogy a villamosenergia hálózat maximális terhelésének csökkentése még fontosabb érv, mint maga az energiamegtakarítás.

walker57 2009.10.20. 12:21:09

A közvilágítást már rég nem a napfényhez igazítják, hiszen naponta látod még sötét van amikor lekapcsolják és már sötét van, amikor fel.
Igaz amikor javítják fényes délben is világítanak ezerrel.

Örülnék,ha ez az órabuli legalább nullszaldós lenne, de nem hiszem.
Hány ezer-tízezer szuper-hipermarket, Plaza épült az elmúlt évtizedekben, ahol éjjel-nappal megy a világítás, klíma hűtő és fűtő pultok......és ez csak egy példa.

Asmtrong429 (törölt) 2009.10.20. 12:30:30

Bagoly vagyok. Rohadtul megvisel a nyári időszámítás mindig. Alig szoktam várni a télit.

igazi hős 2009.10.20. 12:35:11

@pókarc: Ha W-t írsz energiamennyiségre (fogyasztásra), azzal elég rövid mozdulattal húzod ki magad a hozzáértők rövid listájáról :-(

Unter Bahn (törölt) 2009.10.20. 12:52:21

Tiszteletem!

Ki is igazolta számokkal, hogy óraátátllítani jó??? A MAVIR! És mi a MAVIR? Egy állami intézmény.

Tehát mit ne hányjunk a szemére? Azt, hogy az óraátállítással kizárólag NEMZETGAZDASÁGI szempontokat elemeznek.

Márpedig NEMZETGAZDASÁGI szempontból az jó, ha a munkahelynek nyáron munkakezdéskor, télen munkavégzéskor nem kell villanyt spórolni meg fűteni... majd a "nigger" megteszi ugyanezt - DE MÁR A SAJÁT OTTHONÁBAN, A SAJÁT PÉNZÉBŐL!!!

Tetszik már érteni?

Gyk. az óraállítás nem más, mint a munkaidő kezdetének és végének optimális tologatása annak függvényében, hogy a munkaidő ideje alatt a munkáltató minél kevesebb energiát legyen kénytelen felhasználni, azt pedig hogy előtte és utána ki és mennyit éget, világít, fűt, mos, vasal vagy lámpafénynél füvet nyír, az NEM nemzetgazdasági, hanem egyéni szociális probléma:-)

smartdrive 2009.10.20. 12:57:35

szerintem meg minden ember ugorjon fel jól megtervezve vezényszóra, azzal visszabillentjük a Föld tengelyét függőlegesbe, és utána rendberakjuk ezt az órakérdést is

ds3 2009.10.20. 12:58:02

1. Téli időszámítás nincs, csak a köznyelvben! Az a normál, földrajzi hosszúsághoz igazított időzóna szerinti időszámítás. Aki a nyári szerint szeretne élni télen is, az keljen fel egy órával korábban.

2. A blogger nem érti, hogy miről szól az egész, csak fikázza a "nagyokosokat". Télen nyilván nem lehet spórolni a világítással, mert amit reggel megspórolsz, azt este elhasználod, vagy fordítva. Nyáron viszont az emberek nagyrésze még alszik napkeltekor, sőt utána egy órával is, ezért érdemes a napkeltét egy órával későbbre rakni - képletesen. A kis táblázatot - amiből megtudhattuk a meglepő tényt, miszerint az óraátállítás nem befolyásolja a föld mozgását - egészítsd ki egy olyan sorral, hogy mennyit világít az az átlagos ember, aki 6:30-kor kel és 23:30-kor fekszik (nyáron, téli ill. nyári időszámítás mellett). És hozzátenném, hogy az ember nem csak otthon, hanem a munkahelyén, autójában/biciklijén is világít.

Lord_Cica (törölt) 2009.10.20. 12:58:52

Az kimaradt a posztból, hogy vannak országok, akik régen használták az óraátállítást, de megszüntették, mert rájöttek, hogy nem spórolnak vele semmit. (megmérték)
Ilyen például: Japán.

Karnamantra 2009.10.20. 13:00:33

Legyen úgy, ahogy eddig volt, mert a téli az igazi, a nyári a jobb.

MacTom · http://www.mactom.hu/blog/ 2009.10.20. 13:01:19

@gery: Látom megint index címlapos a poszt. Asszem nem úszod meg, hogy valakik párszor újra lehülyézzenek
@igazi hős: tudod, hogy egy márciusi kommentre válaszoltál most? Lehet, pókarc már nincsenis se.

Unter Bahn (törölt) 2009.10.20. 13:07:06

Ja, még annyit: a villamos- és gőzerőművek FOLYAMATOSAN működnek, a kazánokban ég a tűz, ha csúcson járnak, ha nem. És kínosan ügyelnek a hálózati frekvencia ingadozására.

Nyilván van egy terhelési-menetrend, ami alapján kb. tervezni lehet, hogy mikor milyen terhelés várható és ennek függvényében már előre rákészülnek a terhelés növekedésére vagy csökkenésére, amitől a generátoraik lelassulhatnak vagy túlforoghatnak, a megváltozott frekvencia miatt kiesve a szolgáltatásból, amibe visszajátszani egy generátor nem egy perces feladat.

Tehát ha a lakosság egy gerilla akció alapján összehangoltan, de véletlenszerűen 30-30 percere lekapcsolná csúcsidőben az automatáját, vagy amikor ez várható lenne, akkor ráadna apait anyait, akkor majd a MAVIR is nagyobb eséllyel mondana néhány őszinte szót arról, hogy az óraátállítás tkp kinek is a javát szolgálja...

1bambi 2009.10.20. 13:11:58

Amikor megtörténik az óraátállítás ősszel, és hamarabb sötétedik, szerintem nagyon sokat veszítünk az aktivitásukból. Nyáron még este is tesz-vesz az ember, ősszel viszont elkezd bekuckózni és egészen lelassul. Az emberek egy része pedig komoly depresszióval küzd, vagy pl. meghízik. Tapasztalatom szerint a reggeli, felkelés után tapasztalt sötétséggel még mindig könnyebben meg tudunk küzdeni, hiszen a szervezetünk sem pörög még annyira, mint azzal, hogy a számunkra aktív napszakban (kora délután) egyszer csak sötét lesz. Szerintem ez a kérdés összetettebb, túlmutat a kWh-k puszta számolgatásán. Az emberi tényezőt is jobban figyelembe kellene venni (pszichés és fizikai károk, munkateljesítmény, stb.)

Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.10.20. 13:12:12

@ds3: "Az a normál, földrajzi hosszúsághoz igazított időzóna szerinti időszámítás."

Ez így igaz.

Ugyanakkor teljesen igaz az is, amit a mostani indexes hírben levő facebook-klub oldalán olvastam: "Tudta, hogy Madridban pontosan ugyanannyi az idő, mint Budapesten? Pedig a földrajzi hosszúság alapján egy teljes óra valós időbeli különbség van a két város között – amikor Madridban még bőven világos van, Budapesten már rég lement a nap. A spanyolok boldogan buliznak, mi meg itt rohadunk meg a sötétben."

Szóval nem teljesen valós földrajzi helyzethez vannak igazítva az időzónák itt Európában.

tárhejj · http://atarhely.hu 2009.10.20. 13:13:00

Az óraátállításnak már régen nincs jelentősége, főleg mióta nem a nappal kelnek és a nappal fekszenek az emberek.

Mike36 2009.10.20. 13:13:17

legyen mindig nyári
mert ma már a többség nem hajnalban kell megfejni az állatokat, inkább délután-este legyen tovább világos, mint hajnali 4-kor hétágra süssön a nap

Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.10.20. 13:15:47

@MacTom: Megszoktam :) Sajnos az Index következetesen szereti azokat a bejegyzéseket címlapra tenni, ahol anyázni lehet a bloggert és a többi kommentelőt, nem pedig azokat ahol gratulálni lehet nagy egyetértésben - én például jobban örültem volna, ha ez a vasárnapi poszt kerül ki:

greyhound.blog.hu/2009/10/17/gbt_part_4_pokolba_az_after_effects_szel

Unter Bahn (törölt) 2009.10.20. 13:21:20

Bocs, ökör egy blog-motor: nyomtam egy frissítést és elment mégegyszer a hsz:-(((

Mike36 2009.10.20. 13:22:07

jee, ugyanezt írtam márciusban is :)

Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.10.20. 13:23:59

@Unter Bahn: Ilyesmi előfordul, töröltem a két duplikált kommentet.

Mike36 2009.10.20. 13:25:00

@ds3: ez sem igaz teljesen de mindegy
abban igazad vagy hogy ez a normál, de nincs teljesen passzintva
akár lehetne a nyári használni egész évben

Leon Cor Leoni 2009.10.20. 13:40:06

Mi lenne, ha azt a megoldást vennénk át, ami néhány iszlám országban bevált? Beállítják a téli és nyári közé középre, és nem kell variálni semmit...

2009.10.20. 13:46:36

Hogy június végén nem kell hajnal 3-kor arra ébrednem, hogy besüt a nap az ablakon, azért az elég jó. Ilyenkor 2 órát is lehetne állítani.
Télen viszont nem baj, ha világos van, amikor 7 körül felkelek. Azt, hogy ez mennyi pénzt jelent, a fene tudja. Mondjuk a 10-15 Wattos izzók használatánál már lehet, hogy nem sokat.

ave 2009.10.20. 14:00:10

Nyaron keson menjen le a nap, es Europaval kozos idozonan legyunk.

Ez a ketto a fontos, a tobbit leszarom.

joeramirez · http://automeo.blog.hu/ 2009.10.20. 14:14:27

Ezt az óra átállítást csak a cégek miatt találták ki, hogy nekik legyen kevesebb a számlájuk

Mi meg járjunk haza kurva sötétben... leszarnak

Értelmetlen, mint a 12-es karika a mesefilmeken, mégsem tesz ellene senki semmit!

Tényleg birka nemzet vagyunk

avus · http://avus.blog.hu 2009.10.20. 14:23:43

@1bambi: Ezek nem feltétlenül az átállítás miatt vannak, a tél, főleg a hetekig napsütésmentes időszakaiban eleve depresszióra hajlamosító évszak. Az elhízást leszámítva én is tapasztaltam magamon az általad leírt tüneteket, és azt, hogy tavasszal már rimánkodtam, hogy legyen már vége a hónak meg a hidegnek. Szerencsére ez már a múlté, megszerettem a telet is, egyedül a latyakos időszakát rühellem.

Ezzel együtt utálom a téli időszámítást, mivel október vége után minden túraszervezésnél figyelembe kell venni, hogy egy órával kevesebb van.

igazi hős 2009.10.20. 14:25:31

@Unter Bahn: Egy ilyen remek akcióval a tisztelt lakosság halálra szopatná magát. Hurrá.
Nálunk nem lenne gond, beindulnának a generátorok és a hálózatirányítás menne tovább. Az összes áramszolgáltató anyagilag szívna mint a borz, a MAVIR nem. Egyrészt nem szolgáltató, másrészt a rendszer olyan, hogy csak jól járhat.
"Köszönjük Emese, van még remek ötlete."

igazi hős 2009.10.20. 14:28:48

@igazi hős: Ja, elfelejtettem írni a szakértő kollégának, hogy Paks kivételével minden erőmű szabályozható: kevesebb energiát termel-kevesebbet fogyaszt. A gázosok gyorsan szabályozhatók (negyedórán belül csúcsról minimumra vagy vissza), a szenesek lassan.

igazi hős 2009.10.20. 14:36:08

@Gery Greyhound >: Egyrészt egy egyórás szelet két széle között mindig 1 órányi eltérés lesz a valós időben, másrészt az országhatárokat is figyelembe kell venni. Hülyeség lenne egy ilyen kis országban több zónaidő, csak mert (mondjuk) Debrecen már közelebb van a kelet európai zónához. A sok szélességi fokon elterülő országokban nyilván kell több zóna, a kisebbek meg egy mellett döntenek társadalmi, gazdasági, érzelmi alapon.

Veér Farkas 2009.10.20. 15:07:22

Te ugyanolyan hülye maradtál, mint tavasszal voltál.
A gondolkodás nem okoz fizikai fájdalmat (de tényleg nem!), egyszer igazán megpróbálhatnád.

A lényeget lásd:
Márk_Márk 2009.03.28. 17:45:31

Annyival kiegészítve, hogy ma a műszaki környezet megváltozása miatt (kb. mindenhol számítógépeket használnak, a munkahelyek jelentős részén is, napközben, meg otthon is munkaidőn kívül, ha világos van, ha sötét, és ez mind áramot fogyaszt, nagyjából többet, mint a lakásban - pláne a munkahelyen - lévő összes többi egy időben működtetett fogyasztó együttvéve - amikor a rendszert kitalálták, ez még csak a sci-fi írók álmaiban volt így) már tényleg jelentéktelen a megtakarítás.

Amikor kitalálták, akkor valószínűleg egy napinál jóval nagyobb megtakarítást is el lehetett vele érni.
Ma már tényleg értelmetlen, viszont a téli időszámítás a "valós" időszámítás.

Veér Farkas 2009.10.20. 15:16:30

@Gery Greyhound >:
De, a földrajzi helyhez vannak igazítva, csak az országhatárokat figyelembe veszik (kivétel az arab országok egy része). Nagy baromság is lenne, ha Nyíregyházán 17.15 lenne, Zalaegerszegen meg ugyanakkor 16.57 (a helyi időben kb. ennyi az eltérés).
Egy időzóna 15 hosszúsági fok széles, a 0-tól jobbra-balra (keletre-nyugatra) 7,5 fokkal indítva.

Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.10.20. 15:20:09

@Veér Farkas: Mindenki tudja, hogy a téli a valós. De akkor is jobb lenne, ha tovább lenne világos télen. Ahogy fentebb írta valaki, valóban hatással van a lelkiállapotra az, hogyha délután 4-kor hazaindulok a munkahelyről, már sötétedik...

Gery.Greyhound · http://greyhound.blog.hu 2009.10.20. 15:21:01

@Veér Farkas: Szerintem is nagy baromság lenne, de ilyet ki mondott? :)

Az lenne a jó, ha az osztrák-magyar határhoz lenne igazítva a zónahatár, a román-magyar helyett.

igazi hős 2009.10.20. 15:36:39

@Gery Greyhound >: Jó ha egy időben vagy az üzleti partnereiddel, munkatársaiddal, nálunk ez jellemzően (a magyarokon kívül) a közép és nyugat európaikat jelent.
Szerintem többen ingáznak Ausztriába, mint Romániába, bár ők télen sötétben mennek és jönnek, de nem mind dolgozik feketén :-)

OrulunkVincent? · http://www.minerva-szki.hu/szakkepzesek/marketing-es-reklamugyintezo.php 2009.10.20. 18:57:33

az egész átállítósdi egy baromság. én már régóta mondom. utálom és mindig elfelejtem. és szörnyű, hogy télen egyszerűen mindig sötét van!

MacTom · http://www.mactom.hu/blog/ 2009.10.24. 20:38:42

Monntamén, hogy lehülyéznek! :-)

teemur · http://teemur.blog.hu 2009.10.26. 17:53:07

természetesen legyen mindig TÉLI időszámítás. Ugyanis a téli szerint van délben a nap délen. A nyári szerint egykor van délen. Ez skizofrén kissé.

Ha meg azt szeretnéd, hogy mindig legyen "soká" világos, akkor nem a nyári időszámítás kell ehhez, hanem a téli, csak az iskola, bolt, munka, stb. nem 8-kor, hanem 7-kor kezdődjön. Ugyanaz. Legfeljebb pszichológiailag nem.

teemur · http://teemur.blog.hu 2009.10.26. 17:53:57

@Gery Greyhound >: Kelj fel korábban :-)

danaz · http://www.autostat.hu/autos-forum 2009.11.02. 09:42:56

@OrulunkVincent?: szerencsére a vindóz nem felejti el:)

Egyébként meg legyen mindig nyári. Kit érdekel, h a téli az "igazi"? Ezek mind mesterséges dolgok. Ha meg a nyárival tovább van világos, akkor legyen az. Utálom, hogy du. 5 órakor, este 10 feeling van...
süti beállítások módosítása