15:20 - UPDATE #2: Szavazás a poszt alján!
13:15 - UPDATE az értetleneknek: nekem nem azzal van bajom, hogy egy órával tovább van világos, sőt, annak kimondottan örülök. Viszont ezt az egész átállítósdit azzal magyarázzák, hogy spórolunk vele egy évben egy egész napnyi energiát, én csak ezt tartom hihetetlennek. Szívem szerint én a nyári időszámítás + 1 óra időszámítást tartanám meg egész évben, mert akkor nyáron egész késő estig világos lenne, és télen sem lenne olyan hamar vége a napnak.
*Az első mondat meg tényleg baromság, nem is ezt akartam írni, bocs.
Brit tudósok valami francia nagyokosok 1976-ban kiszámolták, hogy milyen sokat lehetne azzal spórolni, ha tavasszal egy órával előreállítjuk az órákat: hiszen akkor egy órával rövidebb az év* az éjszaka, egy órával kevesebbet megy a világítás, az csak tiszta haszon lehet - gondolhatták. Itt viszont bizonyára megállt a tudomány, hiszen abba nem gondoltak bele, hogy azt az egy megspórolt órát valamikor vissza is kell pótolni, mert különben ha minden évben "ellopunk" egy órát akkor 10 év múlva egész pontosan délelőtt 10 órakor lehetett volna szilveszter "éjszakáján" pezsgőt bontani és himnuszt énekelni. Természetesen 23:59:59-et mutatna az óra, csak épp délelőtti világosság lenne :) És 24 év múlva úgyis fordulunk egyet, tehát megint pontosan éjfélkor van éjfél, csak épp december 30-án írnánk 31-ét. És 24*100 év alatt már 100 teljes napot csúszott el az időszámítás, így az úr 4736. esztendejében körülbelül a mostani szeptembernek nevezett hónapban ünnepelnénk az újévet... A lényeg tehát: hogy ne boruljon fel az időszámítás rendje, azt az egy órát vissza kell valamikor pótolni.
Az óraátállítással annyi nyerünk, mintha Magyarországon egy teljes napig senki nem használna elektromos berendezést - olvasható az Index mai cikkében. Léteznek azonban olyan kutatások is, amik kétségbe vonják ezeket az adatokat: a kaliforniai Berkeley egyetem két doktorandusza egy kutatásban azt állította, hogy az este megspórolt energiát a reggeli fogyasztás kiegyenlíti, vagyis az egész átállásnak nem sok értelme van.
Én ugyan nem vagyok doktorandusz a Berkeley-n, azonban józan paraszti ésszel egész fiatal korom óta ezt a nézetet vallom :) Kezdjük azzal, hogy valóban nyerünk-e egy teljes napot azzal, hogy tavasszal átállunk a nyári időszámításra. Tegyük fel, hogy a közvilágításon szeretnénk leginkább spórolni - máson nem igazán tudunk: a gyárak ugyanúgy 8-12 órában nyomják a termelést, az autóval közlekedők úticélja pontosan ugyanannyi kilométerre lesz, mint korábban, és Gyulabá is pont annyi gékartont fog okosba' leszállítani a Dzsúlió ruppótlan ifájával (ami csak úgy zabálja az olajat) holnap is, mint ma, marad tehát a közvilágítás. Amit ugye akkor kapcsolnak fel, amikor besötétedik, és akkor le, amikor felkel a nap, idáig logikus a dolog. Hogy ez pontosan mikor történik, az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján lehet megtudni, az óraátállítás körüli napok adatait kigyűjtöttem egy táblázatba.
Itt szépen nyomon lehet követni a nappalok és az éjszakák hosszának változását, napról-napra 2-3 perccel rövidülnek az éjszakák ezekben a napokban. Március 29-én átállítjuk az órákat hajnali 2 órakor 3-ra (már aki van olyan hülye, hogy vasárnap hajnalban ezért felkeljen) így a március 29-i hossz ténylegesen nem annyi, mint a táblázaton: hiába, hogy 6:27-kor kel fel a nap, az átállás miatt ténylegesen csak 5 óra 27 perc telt el éjfél óta, így ezen az egy napon nem 11 és negyed, hanem valójában csak 10 és negyed órán át világítottunk - valóban spórolunk tehát egy órányi energiát azzal, hogy egy napunk az évben 23 óra hosszú. Igen, egy órányit, nem pedig egy napnyit ahogy a fenti cikkben olvasható, no de örüljünk a kicsinek is, végülis ingyen van, miért ne.
Örülhetünk, azonban most jön az érem másik oldala - mert olyan nincs ám, hogy nyerünk valahonnan energiát, időt, pénzt csak úgy a semmiből. Milyen jól hangzik például, hogy dobáljunk le hatalmas, mázsás köveket a Kékestetőről és hajtsunk meg velük egy generátort, és hoppá, ingyen energiához jutottunk - a gravitáció végzi a dolgát, nekünk nem is kell csinálni érte semmit. Aha, ez idáig szép és jó, amíg nem jutunk el odáig hogy a mázsás köveket mégis hogy a 'csába visszük fel 1014 méter magasra? Na ugye. Ráadásul ha hozzáveszed például a surlódást és más tényezőket, összességében több energiát fektettél a mázsás kő felcipelésébe mint amit a lezuhanásával kinyerhetsz belőle, tehát teljesen feleslegesen kaptál sérvet a művelet végére. Ha így működnének a fizika törvényei, akkor már réges rég 0 fogyasztású autókkal járnánk, amelyek a saját mozgásuk által generált energiával mennének, csak meg kellene őket lökni az elején és ha nem állsz meg a Balatonig akkor megy magától...
És pontosan ez a helyzet az idővel is: mivel a márciusi 23 óra hosszú napunkért cserébe kapunk október környékén egy 25 óra hosszút (hogy ne következzen be a már részletezett folyamat, miszerint délre csúszik a szilveszter éjszaka, nyárra a tél, és általánossában az egész tér-idő kontinuum úgy ahogy van a feje tetejére áll) azt az egy órányi energiát amit most megspóroltunk, szépen el is fogjuk használni... És akkor még nem számoltuk hozzá azt, hogy ez az egész procedúra mennyi plusz adminisztrációval és technikai módosítással jár a vasúti menetrendektől az internetes szerverek óráinak átállításáig - összességében nyugodtan kijelenthetjük, hogy azon túl hogy semmit nem spórolunk, még egy csomó felesleges terhet is pakolunk civilizációnkra ezzel az egésszel. Egyszerű példa: én egy órán át írtam ezt a blogbejegyzést egy 450 wattos táppal meghajtott asztali számítógépen, tehát csak én kb fél kilowattórával fogyasztottam többet az óraátállítás miatt :)
Mindezektől eltekintve egy dolog miatt szeretném, ha megmaradna a nyári időszámítás: egy órával később sötétedik, mint alapállapotban, és nyáron, amikor a zépében este 8-kor elkezdődnek a koncertek, még egy óráig világos van és napsütés, annak pedig van egy fílingje :)